-
-
15. novembar 2016. NIŠ – Dvadesetpet stručnjaka iz oblasti socijalne i dečije zaštite i obrazovanja razgovarali su na temu problema preranog napuštanja školovanja i merama podrške obrazovanju Romske dece na jugu Srbije.
- Okrugli sto, organizovan u prostoru Regionalnog centra za stručno usavršavanje zaposlenih u obrazovanju, sadržao je 3 glavne teme:
Tema 1: Prerano napuštanje školovanja na jugu Srbije, izazovi Romske zajednice i značaj ranog upisa dece u predškolski sistem obrazovanja i vaspitanja
Tema 2: Identifikacija rizika i intervencija: ehanizam za rano upozoravanje i program podučavanja
Tema 3: Nastavnici i roditelji na istom zadatku: da li dovoljno sarađujemo?
-
-
Okrugli sto moderirao je Marko Stojanović. Svaka tema započeta je uvodnim izlaganjima dva do tri govornika koji su imali cilj da podstaknu diskusiju, dok su panelisti imali 30 minuta za razmenu mišljenja, gledišta i iznošenje argumenate u vezi sa temom diskusije. Na kraju svake diskusije, moderator je sumirao najznačajnije tačke izlaganja. Ova aktivnost je deo projekta “Podrška Evropske unije inkluzivnom društvu”, koju EU finasira sa 5.4 miliona evra, a koji sprovodi Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Panelisti su se usaglasili da problem preranog napuštanja školovanja nije samo problem školskog sistema već i cele lokalne zajednice, i da institucije u lokalnim zajednicama moraju da sarađuju. Kao jedan od glavnih uzročnika preranog napuštanja školovanja Romske dece, naveden je tzv. ’’odlazak u azil’’ 6-8 meseci, nakon čega se vraćaju u zemlju i pokušavaju da vrate dete u redovan sistem školovanja. S obzirom da je dete neopravdano odsustvovalo sa nastave više meseci, škola nema osnova da dete vrati u redovnu nastavu i dete najčešće ponavlja godinu odnosno napušta redovno obrazovanje. Istaknuto je da je na najvećem gubitku dete, jer ne pohađa nastavu, ne razvija znanja i veštine i ne stiče kvalifikaciju. Takođe je zaključeno da prema ovim porodicama ne treba primenjivati represivne mere, jer one indirektno pogađaju decu, već treba pojačati terenski rad rad sa roditeljima i posete porodicama.
Kada je reč o obrazovanju Romske dece, panelisti su zaključili da je neophodno početi od perioda ranog razvoja i uticati na porodice da decu što ranije upisuju u predškolske ustanove jer se u periodu ranog razvoja, razvijaju brojne veštine i funkcije deteta, i dete spermnije dočekuje pripremni predškolski program.
Panelisti su izneli i predlog da lokalne samouprave formiraju lokalne fondove iz kojih će se finansirati pohađanje obrazovanja za najugroženiju decu i porodice s obzirom na to da pohađanje škole iziskuje određene troškove koje ugrožene porodice ne mogu da finansiraju pa zbog toga ne šalju decu u školu.
Projekat ’’Predškolsko i osnovnoškolsko obrazovanje Roma: širenje mogućnosti za veći obuhvat i smanjenje preranog napuštanja školovanja’’ (RECI) sprovodi konzorcijum partnera: World Vision Austria, Agroinvest fondacija Srbija, Zapadnobalkanski institut, visoka škola za obrazovanje vaspitača ’’Mihailo Palov’’ Vršac i Kulturno informativni centar PRALIPE iz Pirota.
- Za više informacija o projektu kontaktirajte Đorđa Radoičića na djordje.radoicic(at)wb-institute.org.
- Foto: Projekat RECI 2016
-
-